Co oznacza wynik badania tarczycy kobiety w wieku 48 lat?

poproszę o intepretację wyniku; oba płaty tarczycy nieco niejednorodne o zmniejszonej echogeniczności. Płat prawy; 2,15x1,7x 4,66 (9,09ml).Płat lewy;2,07x1,58x4,65(7,96ml). Obecności guzków nie dostrzega się.Unaczynienie nieco wzmozone. W sasiedztwie pojedyńcze węzłki chłonne o prawidłowej strukturze. Co oznacza taki opis?

Lek. Paweł Szadkowski

Wielkość tarczycy jest prawidłowa. Nie ma guzków - czyli norma. Unaczynienie nieco wzmożone może być obecne przy zapaleniu tarczycy, np. autoimmunologicznym. Taki opis usg należy oceniać łącznie z wynikami z krwi (TSH, FT4, poziom przeciwciał).