Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wynik badania wątroby i trzustki?

Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogeniczności,bez widocznych zmian ogniskowych.Pęcherzyk żółciowy cienkościenny,bezkamiczy.Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i PŻW w widocznym zakresie nieposzerzone. Trzustka jednorodna,bez zmian ogniskowych.Śledziona prawidłowej wielkości i struktury. Nerki o prawidłowej wielkości o gładkich obrysach. W obu nerkach mnogie torbiele okołomiedniczkowe do ok 15mm. W grn biegunie prawej nerki widoczna torbiel wlk 33mm ze zwapnieniem/złogiem? w świetle,przyściennie wlk.10mm. Poza tym nerki bez widocznych złogów. UKM-y obu nerek i moczowody nieposzerzone.Aorta brzuszna i tętnice bez widocznych tętniakowatych poszerzeń. Bez widocznych patologii węzłowych w jamie brzusznej i miednicy. Bez widocznego wolnego płynu w jamie otrzewnej.Pęcherz moczowy wypełniony,gładkościenny. Prostata niepowiększona,wlk 22ml kształtna. WNIOSEK: Torbiel prawej nerki ze zwapnieniem-wskazanie TK nerek celem oceny torbieli wg.kategorii Bosniaka. Podstawą do badania był mocny ból w okolicy lędźwiowej. Proszę o interpretację wyników.
MĘŻCZYZNA, 61 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Cały opis jest w normie, poza obecnością torbieli nerek. Torbiele nerek są zmianą łagodną, zazwyczaj nie powodującą dolegliwości. Czasem jednak większa torbiel może powodować ból w okolicy lędźwiowej, uczucie pełności i ucisku w brzuchu. Najczęściej takie torbiele się po prostu obserwuje - co jakiś czas powtarza usg jamy brzusznej. Przy znacznych dolegliwościach należy usunąć torbiel. Leczenie może polegać na opróżnieniu i sklerotyzacji lub chirurgicznym usunięciu torbieli. O postępowaniu zdecyduje lekarz, najlepiej urolog, po wykonanym TK.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy