Co oznacza wynik badania wycinków pobranych podczas kolonoskopii?

Pobrano 2 wycinki podczas kolonoskopii, pierwszy z jelita cienkiego, drugi z odbytnicy. Rozpoznanie kliniczne: I. ileitis terminalis; II. proctitis; cu susp. Co dokładnie znaczą te terminy łacińskie?

Lek. Paweł Szadkowski

Opis takiego wyniku trzeba oceniać łącznie z obrazem klinicznym i objawami, jakie u Pana występują. Same w sobie nie stanowią rozpoznania. Należy udać się z wynikiem do lekarza zlecającego badanie.
I. Choroba Leśniowskiego-Crohna
II. Zapalenie błony śluzowej odbytnicy. Podejrzenie colitis ulcerosa - wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.