Co oznacza wynik badania wzroku u 37-latka?

Witam. Otrzymałem od okulisty receptę na okulary zawierającą tylko te dane OP -4,0 / cylinder -1,75 / oś 180 OL -4,0 / cylinder -1,0 / oś 15 odległość źrenic 72mm oraz receptę na soczewki kontaktowe sferyczne (podobno tańsze, bo bez cylindra) zawierające tylko te dane OP -4,75 BR=8,7 OL -4,25 BR=8,7 Chciałbym jednak wypróbować soczewki toryczne (z cylindrem), bo w sferycznych dziwnie się czuję. W internecie dostepne są kalkulatory do przeliczania recept okularowych na soczewkowe, jednak podają różne wyniki. Jedne zmniejszają tylko moc sfery, drugie - tylko cylindra, trzecie - moc sfery i cylindra. Chciałbym prosić o wskazówkę, które rozwiązanie jest prawidłowe.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Zmianę rodzaju soczewek radziłbym skonsultować najpierw z okulistą.