Co oznacza wynik badania zmiany wykrytej w endoskopii?

Proszę o interpretację badania endoskopowego: W części pozaopuszkowej XIIcy widoczna zmiana podśluzówkowa 5mm pokryta niezmienioną błoną śluzową-do kontroli endoskopowej i poniżej prawidłowa brodawka Vatera. Czy to może być zmiana nowotworowa? Co to może być?Co ile powinno się kontrolować taka zmianę?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Weryfikacja takiej zmiany następuje poprzez zbadanie wycinków z niej. Kontrolować należy taka zmianę co rok. Pozdrawiam.