Co oznacza wynik biopsji 53-latki?

Interpretacja wyników biopsji. ER odczyn średni do silnego w ponad 90% komórek PGR odczyn średni w około 30% komórek HER2 ( 2) Ki67 około 40%

Lek. Paweł Szadkowski

Te oznaczenia określają obecność danych receptorów w utkaniu guza. ER to rec. estrogenowe - stanowią korzystny czynnik rokowniczy (czyli dobrze, że jest ich dużo). PR to receptory progesteronowe. Komórki HER2 są tzw niekorzystnym czynnikiem rokowniczym, ale nie podała Pani, czy są one obecne, czy nie. Ki67 oznacza wskaźnik proliferacji guza - im jest większy, tym większa złośliwość guza. Te wszystkie czynniki pomagają określić onkologowi, jakie leczenie będzie dla Pani najlepsze.