Co oznacza wynik cytologii 32-latki?

Dzień dobry, wlaśnie odebrałam wyniki cytologii i jestem przerażona. Proszę o pomoc w interpretacji. A. Rozmaz odpowiedni do oceny, zawiera komórki endocerwikalne. B. Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (ASC) C. LSIL Komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego dojrzewają prawidłowo i wśród nich widoczne są nieprawidłowe komórki z cechami dysplazji małego stopnia i infekcji HPV. Prawidłowa flora bakteryjna. Niewielki odczyn zapalny. D. Wskazane badanie kolposkopowe ew. wycinki, typowanie HPV-DNA oraz oznaczenie p16/Ki67 (CINtecPlus) Brak odpowiednika w klasyfikacji Papanicolaou. Czy to znaczy, że zmiany są tak duże, że nawet nie można oznaczyć klasyfikacji? Czy to już rak szyjki macicy? Proszę o pomoc

Lek. Paweł Szadkowski

Nie. Nie jest to rak szyjki macicy. Ma Pani obecne komórki, które są trochę zmienione i mogą mieć zwiększony potencjał transformacji nowotworowej, dlatego jest Pani proszona w wyniku o wykonanie dalszych badań - kolposkopii, w celu dokładnej oceny. Wynik wysnuwa też podejrzenie infekcji HPV, którą należy zweryfikować. Proszę z wynikiem udać się do lekarza w celu wykonania dalszej diagnostyki. Klasyfikacja Papanicolau jest starą klasyfikacją i po prostu tam nie ma dokładnie takiego punktu, który by określał zmiany u Pani - nie jest to powodem do niepokoju.