Co oznacza wynik kolposkopii 30-letniej kobiety?

Dzień dobry proszę o interpretacje wyników badan pobranych wycinków przy kolposkopii. Śluz oraz fragmenty endocervix z cechami epidermizacji. Drobne fragmenty normotypowego endocervix. Na badaniu koloposkopowym było widać zmiany, które wyglądały na zmiany wirusowe, jednak w pobranych wycinkach nie mam tego potwierdzonego. Czy w takim razie mam wirusa HPV czy nie mam?. Pani pobierająca wycinki twierdziła, że potwierdza one obecność wirusa. Nie mam nic takiego potwierdzajacego w wynikach. Natomiast mój ginekolog twierdzi ze wyniki są ok, ale wirus, tak czy siak, jest. Proszę o wyjaśnienie. Dziękuje.

Lek. Paweł Szadkowski

Prawidłowy wynik kolposkopowy nie wyklucza obecności wirusa HPV. Nie widząc dokładnego wyniku, ciężko coś więcej powiedzieć.