Co oznacza wynik MR kręgosłupa szyjnego 39-latka?
Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji SE/T1 i T2, T2 FS w płaszczyznach strzałkowych, e sekwencji SE/T2 w płaszczyznach poprzecznych. Lordoza szyjna odprostowana z kyfotycznym ustawieniem kręgosłupa szyjnego w odcinku środkowym. Intensywność sygnałów z uwidocznionym trzonów kręgów i z krążków międzykręgowych prawidłowa. Na poziomie C3-C4 widoczna jest pośrodkowo-dwuboczna protruzja krążka międzkręgowego, bardziej nasilona po strnie lewej modelująca worek oponowy, zwężająca wymiar strzałkowy kanału kręgowego oraz otwory międzykręgowe obustronnie. Lewy korzeń nerwu rdzeniowego C4 jest modelowany w obrębie zachyłka bocznego. Na poziomie C5-C6 widoczne jest niewielkie obwodowe uwypuklenie krążka międzykręgowego w niewielkim stopniu modelujące worek oponowy oraz otwory w międzykręgowe obustronnie. Na pozostałych poziomach wypuklin dokanałowych nie stwierdzono. Wnioski: Nieprawidłowe ustawienie ( nieprawidłowa krzywizna) kręgosłupa szyjnego. Dwupoziomowa, niewielka dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Poza tym obraz MR szyjnego odcinka kręgosłupa w granicach normy.

MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Właściwie nie można panu podpowiedzieć niewiele więcej niż już opisane wnioski. Niewielkie zmiany dyskopatyczne opisywane w badaniach obrazowych nie zawsze muszą wywoływać dolegliwości bólowe (lub inne objawy korzeniowe). Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kanału kręgowego. Powyższe badanie można zinterpretować dopiero w zestawieniu z pana obrazem klinicznym (objawami) i na tej podstawie określić dalsze postępowanie. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa).