Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 34-latka?

Przekroje axial, sagittal, coronal. Badanie prawie w całości obarczone artefaktami ruchowymi utrudniającymi jego dokładną ocenę. W badaniu MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa stwierdza się: - na poziomie L5/S1 centralno-prawoboczną pjm ze znacznym ograniczeniem prawego zachyłka kanału kręgowego oraz uciskiem prawego nerwu rdzeniowego S1. Podwięzadłowe przemieszczenie materiału przepuklinowego w kierunku doogonowym do poziomu połowy wysokości S1. Niewielkie obniżenie krążka m/kr z cechami jego dehydratacji - pozostałe przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem bez cech obecności pjm - poza tym kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe bez cech stenozy - wysokość trzonów kręgów prawidłowa - lordoza lędźwiowa zachowana. Lewoboczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa z rotacją trzonów w lewo - rdzeń kręgowy i stożek rdzenia o prawidłowej intensywności sygnału Wnioski; masywna pjm L5/S1 Boli bardzo prawa noga cały czas. Stopa mi ucieka Czy nadaje się to do zabiegu czy tylko rehabilitacje ?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Proszę skonsultować się z ortopedą celem ustalenia ewentualnych wskazań do leczenia operacyjnego.