Co oznacza wynik MR szyi 49-latka?

Witam proszę o pomoc w odczytaniu wyniku MR szyji-OPIS: Wyprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej. Na poziomach C5-C7 stwierdza się zaostrzenia krawędzi przednich i tylno-bocznych trzonów kręgów, a także zmiany dehydratacyjnodegeneracyjne krążków mk. Zmianom zwyrodnieniowym towarzyszą szerokopodstawne tylne wypukliny krążków mk, a wszystkie te zmiany modelują worek oponowy. Na tle zmian zwyrodnieniowych zwężone otwory mk tych poziomów po stronie lewej - w ich obrębie uciskane nerwy rdzeniowe.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane istotne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego oraz cechy choroby krążków międzykręgowych ze zmianami dyskopatycznymi. Dalsze postępowanie i ewentualne leczenie zależą głównie od pana objawów klinicznych. Z tego względu najlepiej jeśli uda się pana do swojego lekarza prowadzącego (np. neurologa, ortopedy, neurochirurga) w celu interpretacji klinicznej.