Co oznacza wynik MR szyjnego kręgosłupa?

Dzień Dobry. Dostałem wynik MR kręgosłupa czyjnego, ale kompletnie się nie znam więc bardzo proszę o interpretację. Czy jest to coś poważnego? Wyprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej. Zaznaczone zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne tarczy międzykręgowej C3-C4, zaznaczone obniżenie wysokości tarcz m-kręgowych C3-C4-C5. Na poziomie C3-C4 w przedniej części kanału kręgowego szerokopodstawna, niewielka wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej, która wraz z osteofitami tylno-bocznych krawędzi trzonów modeluje przednią ścianę worka oponowego i pośrednio rdzeń kręgowy. Rezerwa płynowa przestrzeni podpajęczynówkowej worka oponowego zmniejszona. Rdzeń kręgowy na pozostałych poziomach bez cech ucisku, czy też modelowania, bez zmian ogniskowych. Innych zmian badaniem MR nie stwierdza się. Dziękuję bardzo.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pana obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinien otrzymać pan po wizycie.