Co oznacza wynik progesteronu 0,32 ng/ml w 13 dniu cyklu miesiączkowego?

Ostatnio zdarzyło się,, że miałam kilka razy nieregularną miesiączkę (mam 27 lat). Pani Doktor, która mnie prowadzi zleciła mi wykonanie badań hormonalnych - 3 razy w ciągu cyklu. Z tego co patrzyłam to wszystko mam w normie oprócz progesteronu...
Do lekarza idę dopiero po trzecim badaniu, które mam wykonać w 21 d.c. Bardzo proszę o informację na temat mojego wyniku. Troszkę zaczynam się martwić. Dodam, iż w niedługim czasie chciałabym zaplanować ciążę. Czy grozi mi bezpłodność z takim wynikiem?
Proszę o jak najbardziej obszerną odpowiedź bądź przekierowanie do jakiegoś sprawdzonego linku na ten temat. Będę bardzo wdzięczna za jak najszybszą odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam!
Ważne, aby określić długość cyklu i w zależności od tego interpretować wynik.
Zakres norm zależy od laboratorium, acz przyjmuje się mniej więcej taki kryteria:
faza folikularna < 0,6 - 3,6 ng/ml
owulacja 1,5 - 5,5 ng/ml
faza lutealna 3,0 - 68,0 ng/ml, w około 7 dni po owulacji >15ng/ml

Niedobory progesteronu świadczą o niewydolności ciałka żółtego, czyli fazy lutealnej. Taka sytuacja powoduje zaburzenia miesiączkowe, może sprzyjać niepłodności, a także poronieniom nawykowym.
Progesteron jest bardzo istotnym hormonem dla ciąży, przygotowuje narząd rodny do zapłodnienia, a następnie implantacji zarodka, oraz nadzoruje powstanie warunków do rozwoju płodu, łożyska i błon płodowych.
Leczenie niewydolności ciałka żółtego polega na podawaniu zastępczym progesteronu lub progestagenów w fazie lutealnej cyklu. Przy odpowiedniej suplementacji można
Proszę skonsultować swój wynik z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie, biorąc pod uwagę całościowy obraz Pani dolegliwości, długość cyklu oraz poziomy innych hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!