Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego badania kręgosłupa lędźwiowego?

WITAM, Odczuwam bóle kręgosłupa lędźwiowego. Zrobiłem Rezonans Magnetyczny i Wynik Brzmi tak: Badanie wykonano aparatem 1,5T,w sekwencjach TSE i STIR w obrazach T1 i T2 zależnych,w płaszczyznach strzałkowych poprzecznych, w warstwach o grubości 4 mm. Zniesienie fizjologicznej lordozy ledzwiowej. Kostne ograniczenia kanału kręgowego bez cech stenozy. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędzi trzonów i w stawach miedzykregowych, wielopoziomowo nieco równe obrysy blaszek granicznych trzonów o charakterze zaburzeń kostnienia.Dehydratacja krązka miedzykregowego na poziomie L5/S1 z obniżeniem jego wysokości. Na poziomie L5/S1 szerokołukowa tyla protruzja struktur krązka międzykręgowego na 5 mm dokanałaowo z modelowaniem wroka oponowego, z widocznym wydzielaniem się sekwestru w części lewobocznej, z jego przemieszczeniem ku dołowi na ok 6 mm. Korzenie nerwowe przebiegające w lewym zachyłku bocznym odcinkowo w bliskim sąsiedztwie ekstruzji, bez zmian sygnału. Możliwa kolizja ułozeniowa. Otwory międzykręgowe niezwęzone. Stożek końcowy rdzenia kręgowego o prawidłowym sygnale na poziomie Th12/L1. Czy to bardzo poważne?

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały opisane u pana niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz jedna najprawdopodobniej istotna kliniczna zmiana dyskopatyczna. Nie wszystkie opisane zmiany powodują objawy kliniczne. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) ponieważ konieczna jest interpretacja kliniczna tego wyniku, a ewentualne leczenie zależeć będzie głównie od pana objawów.