Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej u 47-latki?

Proszę o interpretację mojego RTG klatki piersiowej. Obustronnie nieco nierówny zarys przepony w okicach kątów przeponowo-sercowych - zrosty? Wzmożenie rysunku około oskrzelowego odwnekowo w partiach dolnych o cechach przewlekłego nieżytu oskrzeli, nieco bardziej nasilone po stronie prawej - prawdopodobnie nadkażenie. Cienie wnęk nie poszerzone. Obustronnie drobne zwapnienia przywnekowo oraz nieliczne rozproszone zwapnienia miąższowe/przeważnie w ucu prawym /

Witam,

brak informacji na temat Pani objawów oraz obecnego stanu zdrowia. Opis badania Rtg wymaga stacjonarnej wizyty u lekarza zlecającego badania lub wizyta u specjalisty pulmonologa który zapozna się z objawami klinicznymi oraz wykona badanie przedmiotowe w celu oceny opisu badania rtg oraz wskazań do dodatkowej diagnostyki obrazowej oraz laboratoryjnej.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Istotne są obecne objawy ze strony układu oddechowego, jak: kaszel, duszności, czy problemy z pełnym oddechem.

W pierwszej kolejności zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie zdjęcia klatki piersiowej będzie mógł podjąć decyzję o dalszych działaniach. Możliwe, że niezbędne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, która jest bardziej precyzyjną diagnostyką chorób płuc.

Prawdopodobnie uchwycone zmiany w obrębie płuc są zrostami, powstałymi na skutek przebytej infekcji dolnych dróg oddechowych. Stany zapalne oskrzeli lub płuc mogą powodować powstawanie niewielkich zwłóknień w poszczególnych częściach płatów płuc. Stan taki nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia, jednak może wymagać dalszej obserwacji i kontroli.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nierowne-zarysy-kopuly-przepony-w-wyniku-rtg-klatki-piersiowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zrosty-na-plucach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.