Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej u 47-latki?
Proszę o interpretację mojego RTG klatki piersiowej. Obustronnie nieco nierówny zarys przepony w okicach kątów przeponowo-sercowych - zrosty? Wzmożenie rysunku około oskrzelowego odwnekowo w partiach dolnych o cechach przewlekłego nieżytu oskrzeli, nieco bardziej nasilone po stronie prawej - prawdopodobnie nadkażenie. Cienie wnęk nie poszerzone. Obustronnie drobne zwapnienia przywnekowo oraz nieliczne rozproszone zwapnienia miąższowe/przeważnie w ucu prawym /

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Istotne są obecne objawy ze strony układu oddechowego, jak: kaszel, duszności, czy problemy z pełnym oddechem.
W pierwszej kolejności zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie zdjęcia klatki piersiowej będzie mógł podjąć decyzję o dalszych działaniach. Możliwe, że niezbędne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, która jest bardziej precyzyjną diagnostyką chorób płuc.
Prawdopodobnie uchwycone zmiany w obrębie płuc są zrostami, powstałymi na skutek przebytej infekcji dolnych dróg oddechowych. Stany zapalne oskrzeli lub płuc mogą powodować powstawanie niewielkich zwłóknień w poszczególnych częściach płatów płuc. Stan taki nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia, jednak może wymagać dalszej obserwacji i kontroli.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nierowne-zarysy-kopuly-przepony-w-wyniku-rtg-klatki-piersiowej
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zrosty-na-plucach