Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej u 57-latki?

Moja mama lat 57 otrzymala taki wynik RTG klatki piersiowej. Mama ma przewlekly kaszel - wczesniej utozsamiany z astma. Ostatnio pojawily sie bole w klatce piersiowej. Co to moze oznaczac? Owalne zacienienie rzutujace sie na lewy zarys serca pod dolnym biegunem lewej wneki - brak poprzednich badan do porównania-zaleca sie wykonanie TK klatki piersiowej w celu poszerznia diagnostyki. Pozostaly mia?sz plueny prawidlowo powietrzny. Wielkosc serca w normie. Bez zastoju w krazeniu malym. Bez plynu w jamach oplucnowych. Objety badaniem uklad kostny bez zmian.
KOBIETA, 57 LAT 3 miesiące temu

Tomografia komputerowa 3D

Tomografia to badanie, które może posłużyć wykryciu schorzeń neurologicznych lub laryngologicznych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej w trójwymiarze.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonano u Pani mamy badanie obrazowe klatki piersiowej. To najlepsze postępowanie diagnostyczne w kierunku wielu chorób układu oddechowego oraz ogólna ocena funkcjonowania organizmu.

Biorąc pod uwagę wspomniane objawy, a także wynik badania rtg, warto rozważyć stacjonarną wizytę u lekarza pulmonologa. Tylko taki specjalista jest w stanie po badaniu przedmiotowym realnie ocenić stan zdrowia Pani mamy i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Możliwe, że jest to astma oskrzelowa, jednakże ostateczną diagnozę może postawić jedynie lekarz specjalista. Niewykluczone, że będzie potrzebne wykonanie dalszej diagnostyki, czyli między innymi tomografii komputerowej oraz bronchoskopii.

Takie uchwycone zacienienie mogłoby jeszcze wskazywać również na zmiany gruźlicze.

Ze względu na odległość, trudno jest całkowicie ocenić stan zdrowia Pani mamy. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem pulmonologiem.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/gruzlica

https://portal.abczdrowie.pl/astma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty