Co oznacza wynik wymazu z szyjki macicy i czy to jest powodem trudności z zajściem w ciążę?

Witam! Od dwóch lat nie mogę zajść w ciążę, dlatego rozpoczęliśmy leczenie z mężem. Lekarz zalecił mi wykonanie badań: wymaz z kanału szyjki macicy oraz posiew. Dzisiaj odebrałam wyniki badań i wykryto u mnie obecność antygenu Ureaplasma spp. w ilości>(10)4 cfu/próbę oraz wrażliwość na kilka typów antybiotyków. Następnie wyhodowano pałeczki Lactrobacillus spp. (wymaz z kanału szyjki macicy). Co to dla mnie oznacza i jak to rokuje na przyszłe zajście w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Lactobacillus spp stanowi prawidłową mikroflorę pochwy u kobiet.

Ureaplasma urealyticum jest bakterią wywołującego zakażenie układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Może ona obniżać płodność, jednak do tej pory nie jest to potwierdzone bezpośrednimi badaniami. Na dzień dzisiejszy należą one do grupy prawdopodobnych czynników wpływających na zaburzenia płodności.
Bakteria ta może również powodować poronienia, zaburzenia wzrastania płodu lub przedwczesne porody.

Ważne jest aby skutecznie wyeliminować ureaplasmę.
W leczeniu stosujemy antybiotykoterapię u obu partnerów, gdyż bakteria przenoszoną jest drogą płciową.

Pozdrawiam!