Co oznacza wysypka po ugryzieniu kleszcza?

Witam,

Zostałam ugryziona przez kleszcza na nodze tuż nad skarpetką. Nie od razu to zauważyłam. Być może kleszcz tkwił we mnie nawet 3 doby. Usunął go chirurg. Minęło już 8 dni od ukąszenia. W miejscu ugryzienia tylko niewielkie kilkumilimetrowe zaczerwienienie. Natomiast niepokoi mnie fakt wystąpienia swędzącej wysypki, takiej jak po ukąszeniu np. komara, z drobną biała grudką w środku wielkości ok. 0,5 mm. Wygląda jak pojedyncze ugryzienia komarów w paru miejscach na ciele ( ok 25 na tułowiu i 15 zmian na nogach). Wysypka wystąpiła w dwóch rzutach na tułowiu - po 2 dniach, na nogach po kolejnych 2 dniach. Leczona T***, smarowana L*** i B*** schodzi. Czy może być objawem boreliozy lub innej infekcji odkleszczowej? Nie mam gorączki, czuję się dobrze. W dniu usunięcia kleszcza podano szczepionkę na tężec i po kolejnych dwóch dniach D*** w dawce 2*100mg na 10 dni. Czy to wystarczająca dawka i długość kuracji ? Czy powinna być przedłużona?

Bardzo dziekuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Opisane dolegliwości nie są typowe dla boreliozy. Bardziej przypominają rekakcję toksyczno-alergiczną, co tłumaczy zastosowane leczenie miejscowe. Antybiotykoterapia była zastosowana wydaje mi się, przede wszystkim ze względu na długie przebywanie kleszcze w ciele (powyżej 24h znacznie wzrasta ryzyko boreliozy).  Antybiotyk był zastosowany w dobrej dawce, aczkolwiek kuracja powinna być prowadzona przez 14 dni.

W razie dalszych wątpliwości lub pojawienia się niepokojących dolegliwości proponuję oznaczenie przeciwciał, w klasie IgM i IgG przeciwko boreliozie. Choć w obecnej chwili wydaje się to niepotrzebne.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!