Co oznacza zapis w badaniu MR kręgosłupa i odcinka lędźwiowego?
W wyniku MR jest napisane; W obrazie MR cechy umiarkowanie nasilonej spondozy lędżwiowej z zaostrzeniami kostnymi przednich i tylnych powierzchni trzonów kręgów. .Przestrzenie międzykręgowe L-4 i L5-S1 obniżone.Tarcze międzykręgowe na obu wymienionych poziomach wykazują obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2 - zależnych i dokanałowe uwypuklenia o charakterze niewielkiej centralnej protuzji z zaznaczoną kompresją przestrzeni płynowej i nieznaczna redukcja światła otworów międzykręgowych ;cechy pęknięcia pierścienia włuknistwgo . Bardzo proszę o bardziej zrozumiałą interpretację tego wyniku i czy poeinnam się martwić?

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinna pani otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów).