Co oznacza żółta wydzielina z gardła podczas kaszlu?

Witam. Pisze w sprawie dziwnych białych czasem białożółtych grudek, które czasem "wylatują" mi z gardła przy np. kaszleniu. Nie mają raczej przykrego zapachu, nawet mogę stwierdzić, że są bezwonne. Są malutkie, nie mają więcej niż 3mm. Zdarza się, że przez długi czas ich nie ma a czasem zdarza mi się wykaszleć kilka dziennie. Pamiętam, że jako 12-13 latka będąc u lekarza petriatry, lekarka stwierdziła patrząc mi w gardło, że takie ropne grudki są u niektórych normalne i bym o tym mówiła, by inni lekarze mogą to pomylić z anginą. Jednak jestem bardzo ciekawa co to właściwie jest i czy jest jakiś sposób by przemywać gardło by się to nie osadzało.

Lek. Paweł Szadkowski

Najprawdopodobniej są to grudki limfatyczne - tkanka chłonna, która u niektórych osób rzeczywiście przyjmuje postać białych grudek osadzających się na migdałkach i tylnej ścianie gardła. Nie stanowi to powodu do niepokoju.