Co oznacza żółty wyciek z pochwy w 34 tygodniu ciąży?

Witam,
mam problem dotyczący wycieku żółtej substancji z pochwy codziennie rano. Z każdym dniem jest coraz więcej tej substancji. Bardzo się martwię, że coś niepokojącego się przydarzy mojemu dziecku, które ma jeszcze czas na przyjście na świat. Proszę doradzić czym może być to spowodowane i czy jest to groźne. Wizytę u lekarza mam za 2 tyg.
Jakie badania ew. mogę wykonać dla upewnienia się co się dzieje niepokojącego?

Lek. Marta Hat

Witam!
Żółta wydzielina z pochwy oznacza najprawdopodobniej jej stan zapalny.
Należy udać się do ginekologa, który na podstawie badania fizykalnego zadecyduje o dalszym postępowaniu. Być może konieczne będzie pobranie wymazu z pochwy oraz  szyjki macicy w celu wykrycia obecności : paciorkowców grupy B, Trichomonas vaginalis, Chlamydiozu lub tzw. dysbakteriozy pochwy.
Dla infekcji układu płciowego charakterystyczne są dodatkowe objawy: nieprzyjemny zapach z pochwy (rybi zapach charakterystyczny dla bakteryjnego zapalenia pochwy), pienista wydzielina, żółtozielona (charakterystyczne dla zakażenia rzęsistkiem pochwowym), ból, pieczenie, świąd okolic płciowych.
Infekcja dróg rodnych jest czynnikiem ryzyka prowadzącym do porodu przedwczesnego, więc w razie wystąpienia niepokojących objawów należy ją wykluczyć lub potwierdzić, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zachęcam do konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie!