Co oznacza zwyrodnienie tłuszczowe wątroby?
Co oznacza zwyrodnienie tłuszczowe wątroby (badanie usg)? (badania krwi, próby wątrobowe -w normie)

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Najprawdopodobniej badanie USG mogło świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Może to być związane z m.in. niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) [Przyczyny NAFLD to dieta wysokokaloryczna (pokarmy typu fast food), bogata w rafinowane węglowodany, zwłaszcza fruktozę, tłuszcze nasycone i słodzone napoje, która łącznie z niedostateczną aktywnością fizyczną prowadzi do nadwagi i otyłości. Główną rolę w patogenezie odgrywają insulinooporność, zaburzenie regulacji adiponektyny i stres oksydacyjny; znaczący jest udział czynników genetycznych.] lub być jednym z pierwszych stadiów alkoholowej choroby wątroby. Należy jednak pamiętać, że badanie USG jest badaniem dynamicznym i subiektywnym. Zależy od jakości sprzętu i doświadczenia badającego. Znak zapytania mógł świadczyć o niepewnych cechach stłuszczenia. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu interpretacji klinicznej pani wyniku i pokierowania dalszą diagnostyką.