Co oznaczają błyski w oku, bóle oka i rozmazany obraz?

  Witam, jestem kobietą i mam 23 lata. Robię regularne badania okulistyczne raz do roku. Ostatnio przypadało to na listopad 2010 i stwierdzono u mnie wadę wzroku tylko na lewym oku - 0,25. Od kilku tygodni zdarza mi się, że jak mam zmęczone oko (np. dłużej pracowałam przy sztucznym świetle do późna w nocy lub przy komputerze, na drugi dzień rozmywa mi się obraz przy tym właśnie oku, ale momentami z reguły do południa) czuję ból tak jakby wewnątrz gałki ocznej w dolnej lewej jej części. Zdarza się, ale rzadko, że jak gwałtownie spojrzę w lewą stronę (gdy leżę na brzuchu lub mam głowę w dół skierowaną) pojawia mi się coś takiego, jakby błysk z lampy błyskowej aparatu fotograficznego i to w tym lewym oku, nie widzę przez ułamek sekundy nic oprócz ciemności i tego właśnie błysku. Dodam, że miałam stosunkowo częste uderzenia w lewą część czaszki w ostatnim półroczu (jeżeli to ma znaczenie). Termin do okulisty mam dopiero wyznaczony na styczeń przyszłego roku, a martwię się bo odnoszę wrażenie że objawy te występują częściej. Co może być ich przyczyną i jakiej diagnozy mogę się spodziewać. Jak wyglądałoby ewentualne leczenie...

Witam,

odwarstwienie siatkówki często jest poprzedzone przez nasilające się błyski (iskierki) lub nagłe pojawienie się ruchomych ciemnych punktów w polu widzenia. Efektem odwarstwienia siatkówki jest najczęściej ubytek części pola widzenia postrzegany jako „ciemna zasłona", osłabienie ostrości wzroku, nierzadko oba te objawy występują równocześnie i mają charakter postępujący.
Przy częstych uderzeniach w głowę mogło dojść do odwarstwienia, a może niekoniecznie.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się jak najszybciej do okulisty celem szczegółowej oceny dna oka i określenie właściwej przyczyny dolegliwości. Bowiem przy odwarstwieniu siatkówki czas wdrożenia leczenia jest bardzo istotny - im szybciej rozpocznie się leczenie tym lepszych efektów można się spodziewać.

Pozdrawiam serdecznie!