Co oznaczają bóle nadbrzusza?
Dzień dobry. Od października 2017r. nieustannie dokuczają mi następujące objawy: bóle nadbrzusza i żołądka, znacznie rzadziej jelit; palenie skóry całego ciała (odczucie podobnego do tego występującego po oparzeniu słonecznym), dreszcze, drżenia całego ciała, duszności w szczególności w klatce piersiowej, kłopoty z oddychaniem (odczucie jakby siedział mi na klatce duży ciężar); ucisk szyi; ogromne osłabienie a wręcz wyczerpanie, od czasu do czasu wzmożone pocenie się, dezorientacja, szum i pisk w uszach. Miałem wykonane dwukrotnie badania ogólne krwi i moczu. Bez większych odchyleń od normy. Gastroskopia i USG żołądka również nie wykazały żadnych większych nieprawidłowości. W związku z podejrzeniem refluksu żołądkowo-przełykowego spowodowanego przez Helicobacter pylori zostały przyjmowałem: amoksycylinę, metronidazol, Piastprazol 20mg, Dexillant 60 mg i Polprazol 40 mg. Bez najmniejszego efektu. Zresztą później otrzymawszy wynik badania histopatalogicznego z gastroskopii okazało się, że nie stwierdzono Helicobacter pylori. Tak więc to nie ta bakteria powoduje moje dolegliwości. Wykonałem poza tym badania na: HIV, HCV i kiłę. Wszystko ujemne. Dodam, że na HBV byłem w przeszłości szczepiony a HAV przechorowałem w wieku nastoletnim. Odwiedziłem już kilku lekarzy różnych specjalności (gastroenterolog, laryngolog, chirurg) i nikt nie potrafił mi pomóc. Moje objawy przypisali oni nerwicy ponieważ wyniki badań nie wykazały choroby. Jednakże ja uważam, że to co mi dolega ma swoją przyczynę gdzieś indziej. W związku z nieustępowaniem objawów postanowiłem poszukać możliwych przyczyn w internecie. Porównując swoje objawy trafiłem na informacje o zakażeniach bakteriami: borelli (nie przypominam sobie ukąszenia kleszcza), chlamydii, mycoplasmy i ureaplasmy. Czy warto jest wykonać badania w kierunku zakażenia tymi bakteriami? Czy może poszukiwać innej przyczyny? Jestem bardzo zmęczony zaistaniałą sytuacją, tym bardziej, że dopadło mnie to praktycznie z dnia na dzień. Przez swoje dolegliwości nie jestem w stanie pracować i wykonywać najprostszych czynności. Nawet umycie się stanowi problem kiedy odczuwam ciągłe dreszcze i drżenia ciała. Nie pomaga też leżenie w łóżku choć jestem tak osłabiony, że tylko do tego się teraz nadaję. Kompletnie nie wiem już co mam robić. Będę wdzięczny za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Po odbyciu tylu konsultacji i badań trudno coś więcej doradzić. Moze Pan wykonać badanie w kierunku borelii, aczkolwiek nie sądzę żeby potwierdziły one chorobę (same dodatnie wyniki nie będą świadczyć o chorobie, do rozpoznania konieczny jest charakterystyczny obraz kliniczny). Pana objawy mogą faktycznie wskazywać na zaburzenia nerwicowe. Może Pan spróbować skonsultować się z lekarzem psychiatra. A w razie bardzo nasilonych dolegliwości sugeruję udać się na SOR żeby nie pominąć ciężkiego stanu w chorobie somatycznej.