Co oznaczają brunatne plamienia?

Nie wiem co się ze mną dzieje. Od dwóch tygodni, a dokładniej od 27 lutego mam brunatne plamienia, które pojawiły się dzień po wizycie u ginekologa. W tym dniu miałam również robioną cytologię (26luty). Miesiączkuję regularnie co 30 dni, krwawienia poprzedzone są do 5 dni plamieniami, dość obfite, ze skrzepami. Trwają ok.5 do7 dni. Ostatnią miesiączkę miałam 14 lutego, 21lutego współżyłam z zabezpieczeniem.

Czy istnieje możliwość ciąży? Dziś byłam u ginekologa, cytologia II st. po poinformowaniu lekarza o plamieniach zbadał mnie i mówił, że to krwawienie z macicy. Mam 36 lat i boję się ciąży, albo co gorsza raka.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Skoro zastosowała Pani antykoncepcję, to szansa, że mogła Pani zajść w ciążę, jest nikła. Tym bardziej, że do zbliżenia doszło w 8 dniu cyklu, a owulacja występuje u Pani najprawdopodobniej dopiero ok. 16 dnia cyklu (14 dni przed końcem cyklu). Plemniki przeżywają w drogach rodnych maksymalnie 7 dni.

Plamienia z dróg rodnych występujące kilka dni przed miesiączką i utrzymujące się aż do jej pojawienia się są często wywołane zaburzeniem hormonalnym, zwanym niewydolnością ciałka żółtego (zbyt niski poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu). Stan ten może utrudniać zajście w ciążę i utrzymanie jej we wczesnym okresie. Pani ginekolog pomoże zdiagnozować zaburzenia hormonalne kierując Panią na badania stężenia hormonów we krwi.

Raka szyjki macicy, który może również objawiać się krwawieniem, wykluczyło badanie cytologiczne. Proszę nie martwić się taką możliwością. Najpewniej, tak jak pisałam, przyczyną Pani dolegliwości są jedynie zaburzenia hormonalne, które można stosunkowo łatwo leczyć.

Pozdrawiam serdecznie!