Co oznaczają ciemne zmiany skórne na dziąsłach 11-miesięcznego dziecka?

Ciemna gulka w okolicy dziąsła u dziecka 11 mięsiecznego, okolica 4 zeba lecz zęba jeszcze tam nie ma. Co robić?

Magdalena Szpala

Witam,
Taka zmiana może sugerować wystąpienie torbieli (ograniczonego przekrwienia) nad wyrZynajacym się zębem.
Zmiana taka powinna zniknąć w momencie wyrżnięcia się czwórki (ok 16 miesiąca, może wcześniej jeśli dziecko zaczęło wcześniej ząbkować). Nie powinno być powodów do obaw.
Zalecam jednak wizytę u stomatologa połączoną z wizytą adaptacyjną, jeśli jeszcze taka się nie odbyła.
Stomatolog wizualnie najlepiej oceni klinicznie zmianę.

Pozdrawiam,
Lek.dent. Magdalena Szpala, Puławy