Co oznaczają kołatania serca?

Witam! Od pewnego czasu dokucza mi kołatanie serca, uczucie przeskakiwania, czasami duszność. Miałam robione ekg 5 razy, badania krwi w szpitalu, rtg klatki piersiowej, holter 24-godz. Czekam na badanie echa serca. Wszystkie badania wyszły prawidłowo. Moje pytanie brzmi czy to wyklucza choroby serca i ewentualną arytmie? Ciągle odczuwam lęk że coś złego się dzieje a badania tego nie potwierdzają. Chciałabym w końcu przestać się martwić. Dodam tylko że wyniki konsultowalam z kardiologiem. Na holterze wyszło 47 skurczy tzw. Premature normal (mieszkam w Irlandii) oraz jeden nagły spadek pulsu z 87 na 43 który trwał ok 1min. Kardiolog powiedział że nie mam się czym martwić a ja ciągle mam dolegliwości. Dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Kardiolog ma rację, jeśli wszystkie te badania wyszły w normie, raczej nie ma powodu do niepokoju ze strony serca. Badanie Holter pokazałoby, gdyby występowała u Pani jakaś arytmia. Warto spokojne poczekać na badanie echo.
Czy robiła Pani badania hormonów tarczycy? Uczucie kołatania serca może wystąpić w nadczynności tarczycy. Może sobie Pani oznaczyć TSH, FT3 i FT4.
Ponadto takie objawy mogą wystąpić u osób z zaburzeniami lękowymi.