Co oznaczają migotania przedsionków u kobiety?

Witam. Jestem kobietą w okresie klimakterium. Odkąd przestałam miesiączkować zaczęły się u mnie problemy z napadowym migotaniem przedsionków( może to tylko taki zbieg okoliczności). Wyniki krwi mam dobre, echo i ekg serca również, a napady się pojawiają i to ostatnio dosyć często, bo co kilka dni. Trwają do 2 godz. i sama się umiarawiam Rytmonormem i potasem. Mam również od niedawna stwierdzoną przepuklinę rozworu przełykowego.I stąd moje pytanie czy na ataki migotania przedsionków może mieć wpływ przepuklina rozworu przełykowego? Ataki najczęściej pojawiają się nad ranem i mam takie wrażenie jakby zaczynało się od żołądka. Coś przesuwa się od żołądka w górę do serca , do przełyku i zaczyna się migotanie. Czy moje podejrzenie jest słuszne? Kardiolog twierdzi, że nie, a ja mam takie właśnie odczucia, że to żołądek naciska na serce. Jakie zrobić jeszcze badanie, oprócz gastroskopii którą miałam robioną 3 miesiące temu.

Lek. Paweł Szadkowski

przepuklina rozworu przełykowego nie ma związku z migotaniem przedsionków. Część objawów w obu chorobach może się ze sobą nakładać (być podobne), ale nie mają on ze sobą bezpośredniego związku. Najlepiej żeby diagnostyką i leczniem pokierował pani lekarz.