Co oznaczają sine usta?

Witam, Co może znaczyć, że mam sine usta ? Czy jest to objaw zimna? A może czegoś zupełnie innego? Czy sine usta mogą być objawem jakiejś choroby? Poważniejszych problemów ze zdrowiem, złym funkcjonowaniem jakiegoś organu? Trochę się martwię, bo wcześniej nie miałem nigdy sinych ust. Zdarza mi się to od niedawna i nie mam pojęcia co to może oznaczać. Z jakim lekarzem ewentualnie powinienem skonsultować siniejące usta? Czy w ogóle powinienem to konsultować? A może objaw siniejących ust po prostu samoistnie ustąpi i nic nie trzeba z tym robić? Sam jużnie wiem co myśleć na ten temat. Proszę o poradę. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęściej jest to oznaka wychlodzenia lub niewydolności oddechowej, która powoduje zła wymianę gazową.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

siność pojawiająca się czy to w obrębie ust, czy w obrębie innych części ciała, spowodowana może być wieloma różnymi przyczynami. Z takim problemem możemy się zetknąć przede wszystkim wtedy, kiedy zmienia się aura i nadchodzą chłodniejsze dni – zimno sprzyja pojawianiu się na naszej sinicy.

Siność może jednak występować również i jako objaw wielu różnych schorzeń. W takim przypadku przyczyną sinych ust mogą być np. różne choroby układu oddechowego (takie jednostki, w których dochodzi do niedostatecznej podaży tlenu do organizmu – jako przykład można tutaj podać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy mukowiscydozę). Siność może jednak pojawiać się również i wtedy, kiedy dochodzi do jakichś problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego – sinica stanowi jeden z możliwych objawów np. różnych wad serca.

W związku z powyższym nie da się jednoznacznie – na podstawie samego opisu – stwierdzić, co doprowadza do u Pana do siności ust. Konieczne byłoby ustalenie, czy doświadcza Pan jakichkolwiek dolegliwości, takich jak np. męczliwość, osłabienie, kaszel czy duszność. Istotne dla ustalenia przyczyny Pana problemów byłoby to, czy choruje Pan na coś przewlekle, a także to, czy zażywa Pan jakiekolwiek leki.

Możliwe, iż Pańska siność ust nie jest spowodowana żadnym groźnym problemem zdrowotnym, ale – jak widać powyżej – może to być jednak objaw jakiejś choroby. Najkorzystniej byłoby, gdyby udał się Pan na konsultację do lekarza rodzinnego.