Co oznaczają takie wyniki USG jamy brzusznej?

Wynik USG: Wątroba miernie powiększona, o częściowo stłuszczonym miąższu z licznymi hipoechogennymi zmianami ogniskowymi, największa w płacie prawym o śred, ok. 20mm, największy w płacie lewym o śred. 19mm - zmiany i typie meta - do pilnej konsultacji onkologiczne. Pęcherzyk żółciowy, trzustka (w zakresie możliwym do oceny) , śledziona bez zmian, Nerka prawa o wym 10cm, nerka lewa o wym w osi ok 8,5cm o nierównych zarysach zmiany pozapalnej i pooperacyjnej. w nerce prawej drobna torbiel korowa, obie nerki bez zastoju moczu i ewidentnych złogów. Pęcherz moczowy miernie wypełniony, bez widocznych zmian. Aorta brzuszna nieposzerzona. Bez wolnego płynu w otrzewnej. Pomóżcie co to jest. Tata ma 72 lata jest po NSS nerki lewej w 2014r. To że są to przerzuty to już wiem. Czy ma jakieś szanse? Co oznacza liczne zmiany ogniskowe ( ile to jest)? Do onkologa już zapisani jesteśmy. Skąd ten przerzut może być? Sylwia

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Rokowania co do ewentualnych skutków leczenie jest indywidualne określane w odniesieniu do danego pacjenta - najczęściej przez konsylium onkologiczne złożone z kilku specjalistów. ,,Liczne zmiany ogniskowe" to prawdopodobnie przerzuty. Aby określić ich pochodzenie należy wykonać biopsję i badanie histopatologiczne.