Co oznaczają te guzki z ropą po depilacji?

Dzień dobry, od kilku lat mam pewien problem i mam wrażenie, że coraz bardziej on się nasila. Po każdym goleniu maszynką, depilacją woskową czy kremem (tylko z golarką nie ma problemu) w przeciągu dwóch dni na tych miejscach pojawiają się małe guzki, niektóre z ropą. Widać wrośnięte włosy. Zresztą widać je również bez guzków. Włosy muszę wyciągać pęsetą co powoduje czasem większe ranki, ponieważ nie każdy jest łatwo wydobyć. Próbowałam zmieniać styl golenia, dezynfekować. Włosy tak czy owak się wrastają. Mam włosy lekko kręcone i słyszałam, że może być to problemem. Peelingi mechaniczne również nic pomagają. Jestem młodą dziewczyną i często samo użycie golarki nie jest dla mnie wystarczające. Liczę, że jest na to jakiś sposób. Dziękuję i pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wrastające włoski to dosyć powszechny problem, który najczęściej ma swoje źródło w stosowaniu golarek elektrycznych oraz depilacji woskiem. Skóra przez to robi się grubsza i twardsza, co utrudnia przedostanie się włosków. Zdarza się jednak, że niektórzy mają do tej dolegliwości predyspozycje lub w grę wchodzę kwestie genetyczne.

Krostki wypełnione ropą, o których Pani wspomina są objawem zapalenia mieszka włosowego, a przyczyną tej dolegliwości są właśnie włoski, które nie mogą przebić się przez skórę. Dlatego zachęcamy, by udać się z problemem do dermatologa, który pomoże dobrać odpowiedni sposób depilacji, aby uniknąć przykrych dolegliwości, o których Pani wspomina. Być może konieczne będą specjalistyczne metody usunięcia owłosienia, jak depilacja laserowa czy epilacja. Proszę również pamiętać, że wrastające włoski mogą prowadzić do przebarwień pozapalnych, blizn oraz stanu zapalnego. Dlatego tym bardziej zachęcamy do wizyty u specjalisty.

Zanim jednak uda się Pani do lekarza, warto trzymać się kilku zasad odnośnie pielęgnowania skóry przed i po depilacji. Przede wszystkim należy regularnie wykonywać peelingi – nawet co kilka dni. Być może sprawdzi się u Pani szczotkowanie na sucho. To sposób na pozbycie się martwego naskórka, wygładzenie skóry i ma sprawdzać się przy wrastających włoskach. Proszę też pamiętać o odpowiedniej higienie depilacji, a więc zadbać o odkażanie narzędzi i jeśli stosuje Pani golarki jednorazowe, to stosować je tylko raz. Należy unikać stępionych maszynek, bo to pogarsza stan skóry.Po depilacji należy skórę nawilżyć, a więc zastosować balsam lub krem do ciała – z aloesem bądź mocznikiem, alantoiną, pantenolem czy kwasem hialuronowym.

Więcej o dolegliwościach wspomnianych przez Panią można znaleźć w artykułach, zapraszamy do lektury:

https://uroda.abczdrowie.pl/wrastajace-wlosy

https://uroda.abczdrowie.pl/proste-sposoby-na-wrastajace-wloski

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Pani skorzystanie z depilacji laserowej.

Pozdrawiam Katarzyna Lisicka