Co oznaczają te wyniki badań płuc u 37-latki?

Mężczyzna, 56 lat, stwierdzona POCHP , z utratą wagi, liczne infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli. Opis badania TK HRCT klatki piersiowej w porównaniu do badania z 12.07.2021 świadczy o pojawieniu się guzków w płucach. Czy te guzki są związane z postępującym POCHP czy czegoś innego? Konsultacja pulmonologiczna za miesiąc. Opis badania: W porównaniu do badania poprzedniego obraz zmian śródmiąższowych w tym zagęszczeń okołooskrzelikowych, pogrubień przegród międzyzrazikowych uległ nasileniu. pojawiły sie liczne zagęszczenia o typie 'pączkujących drzew' i 'plamistej szyby' w segmencie 10,9 płuca lewego. Po stronie prawej w segmencie 10 drobnoguzkowe zagęszczenia tkanki płucnej o charakterze guzków, jeden większy do 6mm, drugi mniejszy o zatartych obrysach śr. 3,2mm. Zmiany nieobecne w badaniu poprzednim. Zmiany o podobnym charakterze widoczne również w górnej częsci segmentu 10. guzki o nierównych obrysach o wymiarach 9,1x6mm oraz do 5mm. Poza tym obraz porównywalny z badaniem poprzednim. W obrębie śródpiersia pojedyncze niepowiększone węzły chłonne. ewidentnie powiększonych węzłów chłonnych w obrębie wnęk płucnych nie stwierdza się. Konieczne badanie kontrolne."

Witam,

proszę spokojnie poczekać na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego leczenie. lekarz prowadzący zna Pani całą historie choroby wie jakie było stosowane leczenie.

Przy wizycie kontrolnej lekarz zapozna się z płytką badania wykona badanie fizykalne oraz badanie pulsoksymetrem i oceni stan zdrowia. Wrazie nieprawidłowościach które zaniepokoją lekarza prowadzącego zleci dodakową diagnostykę obrazową oraz laboratoryjną.

Na pewno pod koniec wizyty wytłumaczy Pani ostatni wynik badania.

Pozdrawiam