Co oznaczają wymioty po usunięciu kleszcza?

Wczoraj rano żona usunęła kleszcza bardzo małego spod kolanka core źli, że która ma 2 latka i 3 miesiące. Później byliśmy w drodze przez 5 h. Córka nigdy nie wymiotowala podczas jazdy a teraz zwymiotowala. Później w ciągu dnia była nadal radosna i jadła. Teraz w dniu nocy zwymiotowala. Umylismy ja polozylismy do łóżeczka i po 20 minutach znowu zwymiotowala. Czy to może mieć związek z kleszcze? Iść jak najszybciej do lekarza? Co zrobić?

Lek. Paweł Szadkowski

Pierwsze objawy zakażenia boreliozą przez kleszcza występują zwykle po 3–30 dniach od ukłucia przez kleszcza, ale okres wylęgania może trwać do 3 miesięcy. Ryzyko zakażenia rośnie wraz z czasem utrzymywania się kleszcza w skórze oraz przy drażnieniu kleszcza np. nieprawidłowym usuwaniem. Nie są to więc najpewniej objawy boreliozy, a dolegliwości mogą wynikać z zakażenia żołądkowo-jelitowego. Proszę pamiętać o dokładnym nawadnianiu np. przy użyciu doustnych płynów nawadniających takich jak Orsalit, a jeśli objawy nie będą ustępowały lub będą się nasilały lub wystąpią objawy ogólne np. gorączka sugeruję udać się do pediatry.