Co oznaczają wyniki gastroskopii i kolonoskopii 27-latki?

witam, w gastroskopii wyszedł mały przewlekły stan zapalny żołądka i wyrzuty żółci do żołądka. Chciałam zapytać czy jeżeli mam wyrzuty żółci do żołądka to mogę mieć SIBO? czytałam ze SIBO jest gdy mamy zbyt małą ilość kwasu. Czy w SIBO mogą być silne nudności oraz bole brzucha pod żebrami, bole pleców oraz przelewanie się w jelitach oraz odbijanie się, wzdęcia? Czy w SIBO może być niewielki naciek zapalny w jelicie grubym (wynik kolonoskopii)? Bardzo prosze o pomoc.

Lek. Paweł Szadkowski

Klasyczne objawy SIBO to przewlekła biegunka tłuszczowa i niedokrwistość megaloblastyczna. Inne: ubytek masy ciała i niedożywienie, ból brzucha, wzdęcie, oddawanie dużej ilości gazów. Może pani wykonać wodorowy lub wodorowo-metanowy test oddechowy oraz poradzić się gastroenterologa.