Co oznaczają wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

Witam, dziś otrzymałam wynik RM, proszę o wyjaśnienie wyników badania: Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnego odcinka kręgosłupa. Lewostronna skolioza ujętego w badaniu górnego odcinka kręgosłupa piersiowego. Wysokość oraz intensywność sygnału krążków m/k w normie. Elementy kostne kręgosłupa o prawidłowej intensywności sygnałuWyostrzenie krawędzi trzonów kręgów szyjnych. Na poziomie C3/C4 lewostronna protruzja struktur krążka m/k, która wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi wyrostków haczykowatych powoduje częściowe przewężenie kanału korzeniowego po lewej, z możliwym modelowaniem korzenia nerwu rdzeniowego C4Poza tym w badanym - szyjnym odcinku kręgosłupa nie stwierdzono istotnych wypuklin struktur krążków m/k. Szerokość kanału kręgowego i pozostałych kanałów korzeniowych jest prawidłowa. Prawostronne protruzje struktur krążków m/k widocznena poziomach Th1/Th2 i Th2/Th3, przewężająceczęściowo kanały korzeniowe po stronie prawej. Rdzeń kręgowy o prawidłowej intensywności sygnału, bez zmian ogniskowych Z góry bardzo dziękuję

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane: skrzywienie kręgosłupa, niewielkie zmiany zwyrodnieniowe i zmiany dyskopatyczne w obrębie kręgosłupa szyjnego i początkowego odcinaka kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie zmiany w badaniach obrazowych wywołują objawy. Sugeruję udać się do lekarza prowadzącego, który zinterpretuje wynik łącznie z pani obrazem klinicznym i pod kątem tego co było powodem wykonania badania. Postępowanie terapeutyczne zależy w takich przypadkach głównie od występujących objawów.