Co oznaczają wysokie limfocyty w badaniu pięciomiesięcznego dziecka?

Witam, mój prawie pięciomiesięczny synek ma wysoki poziom limfocytów 85% a norma jest do 70% gran. segmentowe 12% czyli poniżej normy obniżone MCV 73 i MCH 24, pozostała cześć morfologii jest w porządku. Fizycznie nic mu nie dolega prócz swędzących dziąseł. Co mogą oznaczać te wyniki?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Dla dzieci do 4 roku życia normy laboratoryjne różnią się.
Dzieje się tak ze względu na to, iż dziecko nie ma jeszcze całkowicie dojrzałego układu odpornościowego.
Jeżeli w tym wieku limfocyty są podwyższone w niewielkim stopniu jak u Pani dziecka nie ma się czym martwić.

Dziecko nie prezentuje żadnych niepokojących objawów tym bardziej znaczy to, że wszytko jest w porządku.

Pozdrawiam!