Co oznaczają zaburzenia pamięci i koncentracji?

Witam , mam wiele problemów na tle psychicznym i podam jeden z nich a i chciał bym uzyskać odpowiedz jakąś diagnozę jeśli będzie to możliwe . Przykład z dziś z dnia w pracy przedłużenie umowy , przekazano mi informację ile godzin dziennie będę pracować jaki etat itp ale po chwili nic nie pamiętałem zupełnie nic i bałagan w głowie stres i nawet nie wiedziałem do której dziś mam być w pracy a nie dawno temu było mi to powiedziane , czaiłem się by po prostu iść i dopytać zapytać i właśnie tu jest problem że z przyczyn mi nie znanych nie robię tego co w pewnych sprawach jest oczywiste i trzeba iść zapytać a u mnie jest pewna blokada i za chiny nie umiem sobie z tym poradzić , na spokojnie gdy rozmawiam wiem że gdy coś trzeba załatwić lub zapytać w swojej sprawie lub innej to po prostu trzeba pytać ale to wiem gdy takiej sytuacji nie ma a gdy już się przydarzy to dzieje się tak że jakaś blokada we mnie i mimo mówienia sobie idz idz , zapytaj zapytaj to nie robię tego i takich przypadków jest bardzo dużo gdzie wszystko jest ok i i tak mówię co trzeba itp a gdy już najdzie taka sytuacja to nie radzę sobie i jakaś blokada we mnie rodzi Jak to zdiagnozować ? , do jakiej chory podpiąć

Witam, z tego co Pan pisze, ma Pan kłopoty z zapamiętywaniem niektórych informacji oraz pewną blokadę, która hamuje przed dopytywaniem i dojaśnianiem pewnych sytuacji. Problemy z zapamiętywaniem mogą się łączyć z dużym lękiem i stresem- wyobrażam sobie, że moment podpisywania przez Pana umowy o pracę mógł być stresujący. Zastanawia się Pan skąd blokada związana z zadawaniem pytań związanych z konkretnymi sytuacjami. Być może wynika to z dużej niesmiałości, niskiej pewności siebie, bądź ze wstydu, który być może odczuwa Pan z związku z kłopotem w zapamiętywaniu różnych informacji. W swoim zapytaniu wspomniał Pan, że „ma wiele problemów na tle psychicznym”, lecz nie opisał zbyt wielu. Być może Pana samopoczucie ma podłoże nerwicy lękowej. Jest to choroba, która pojawia się coraz częściej w społeczeństwie. Do głównych jej objawów należą zaburzenia koncentracji i pamięci, biegunki, bóle brzucha, wymioty, nudności, bole głowy, kołatanie serca, ucisk w gardle, duszności, bezsenność oraz uderzenia gorąca. Na ten moment jednak cięzko jest mi stwierdzić co jest powodem Pana dolegliwości. Dlatego też sugerowałabym konsultację u psychologa/psychoterpeuty w celu dogłębnej diagnozy. Pozdrawiam oraz życzę wiele spokoju.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Mam mało danych...
Nie napisał Pan, jaki styl życia prowadzi Pan na co dzień?
Bo to ma fundamentalne znaczenie.

Zaprezentowane przez Pana niepokojące Pana symptomy, widziałabym jako celowość kontrolnej/osobistej konsultacji neuropsychologicznej, celem oceny funkcjonowania poznawczego (pamięć/koncentracja).

Po namyśle, sądzę, że praktykowanie technik mnemotechnicznych/medytacyjnych/relaksacyjnych, tai chi, byłyby przydatne dla Pana we wzmocnieniu funkcjonowania poznawczego.

A jak jest u Pana z regularną aktywnością fizyczną?
Dodatkowo myślę, że praca rozwojowa/terapeutyczna, pod okiem Psychologa, nad poprawą u Pana samooceny, wpłynęłaby u Pana na ogólny komfort funkcjonowania.

Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości, odpowiada na pytanie:
* Jak Człowiek postrzega siebie?
* Jak siebie ocenia?
* Jaką posiada wiedzę o sobie? czyli tzw. opinie i sądy na swój temat.

Zaniżona samoocena, jest przyczyną nadmiernego skupiania się na własnych ograniczeniach, słabościach, przez to wycofywanie się z aktywności społecznej, jak i uogólnianie niepowodzeń - przez to niedocenianie/nie zauważanie swoich zalet/umiejętności/mocnych stron/zasobów...

Tak nie musi być!
Jestem przekonana, że nie docenia Pan i pewnie nie zauważa, że ma wiele zalet, by móc nimi zarządzać...

Serdeczności i pomyślności w codzienności Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605