Co oznacza IgM i IgG w badaniu boreliozy?

Witam.

Nie zauważyłam ugryzienia przez kleszcza, ale miałam rumień, który znikł po kilku dniach zażywania antybiotyku. Czuję się dobrze. Proszę o wyjaśnienie moich wyników: Borelioza p/ciała IgG 107,10 RU/ml przy zakresie od 0-15,90 negatywne, 16-21,90 wątpliwe, od 22 pozytywne. Borelioza p/ciała IgM 56,10 RU/ml przy zakresie jw. Proszę o wyjaśnienie, co oznacza IgG, a co IgM? Czy przedstawione wyniki wskazują, że mam boreliozę?

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Przeciwciała to białka produkowane przez system odpornościowy w odpowiedzi na zakażenie. Są różne klasy przeciwciał. Klasa IgM jest produkowana jako pierwsza po zetknięciu się organizmu z patogenem. Następnie poziom przeciwciał w klasie IgM spada i są one zastępowane przeciwciałami IgG, które mogą utrzymywać się nawet całe życie.

Wyniki świadczą o kontakcie z boreliozą, co przy współistnieniu objawów klinicznych oznacza chorobę.