Co poradzić na szeroki rozstaw kości biodrowych i jak rozbudować barki?

Witam! Mam 16 lat (jestem chłopakiem) i mam problem ze swoimi biodrami. Nie chodzi tu jednak o tłuszcz, gdyż jestem szczupły (76kg przy 188cm wzrostu). Mam szeroko rozstawione kości. Barki mam dość przeciętne, więc ta proporcja jest mało męska. Czy da się coś z tym zrobić? Jeśli tak to co? A może z wiekiem rozrosnę się w barkach a biodra zostaną w takim samym rozmiarze? Co prawda nie powinny już one rosnąć, a barki przeciwnie, lecz rówieśnicy mają odpowiednie proporcje. Próbuję teraz robić ćwiczenia na poszerzenie barków lecz jest to dość długotrwały proces, a biodra tak czy siak są za szerokie (wyglądają jak damskie).
16 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie napisałeś o swoich wymiarach - w biodrach, barkach i talii.
Szerokie ułożenie kości miednicy jest uwarunkowane genetycznie i nie można go zmienić, ani zniwelować. Jedynym sposobem na poprawienie sylwetki jest próba rozbudowy mięśni obręczy barkowej i ramion. Wtedy ciało nabierze odpowiedniejszych proporcji, a zbyt szeroka obręcz miedniczna nie będzie aż tak rzucać się w oczy.
Przy doborze treningu należy zwrócić uwagę na ćwiczenia rozbudowujące mięsień najszerszy grzbietu oraz mięśnie obręczy barkowej.
Bardzo ważną rzeczą przed treningiem jest rozgrzewka.
Przykładowe ćwiczenia: podciąganie na drążku - wszelkie techniki, podciąganie sztangi w opadzie, przyciąganie drążka.
Trening pozwalający rozbudować mięśnie w tej okolicy może dawać efekty dopiero po dłuższym czasie - w dużej mierze zależy to od predyspozycji genetycznych, dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość.
Pozdrawiam serdecznie!