Co powinien jeść wegetarianin?

Mam 14 lat, ważę 45 kg, 170 cm wzrostu i jestem wegetarianinką. Co powinnam jeść aby dostarczyć organizmowi potrzebne mu witaminy? Chciałabym zobaczyć przykładowy jadłospis dla osoby takiej jak ja.

Witaj!

Twoja aktualna waga oznacza, ze masz niedowagę (BMI skorelowane z siatką centylową znajduje się nieznacznie poniżej 3 centyla). Nie wiem, czy zawsze Twoja waga była niska? Czy też jest to efekt stosowania jakiejś diety odchudzającej? W tej sytuacji, również dlatego, ze jesteś wegetarianką, bardzo ważne jest, abyś regularnie robiła badanie krwi i sprawdzała, czy wszystkie wartości są w
normie.

Co do wskazówek dot. diety wegetariańskiej to istnieje tzw. piramida dla jarosza. Wg niej prawidłowa dieta wegetarian powinna zawierać:
- produkty zbożowe pełnoziarniste (kasze, pieczywo, ryz, makaron, płatki zbożowe)
- warzywa strączkowe (fasola, groch, soczewica, cieciorka, soja)
- warzywa i owoce
- orzechy, migdały, pestki słonecznika, dyni, siemię lniane
- jaja
- mleko i przetwory.

Komponowanie prawidłowej diety wegetariańskiej wymaga dużej świadomości żywieniowej. Taka dieta, aby była pełnowartościowa (dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze tj. białko / aminokwasy, tłuszcze / kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały przy wystarczającej podaży energii) musi być bardzo urozmaicona. Jak w każdej zdrowej diecie ważna jest także regularność spożywania posiłków, unikanie produktów tzw. niezdrowych (fast food, słodycze, słone przekąski), a także wystarczająca ilość płynów. Koniecznie też należy pamiętać o aktywności fizycznej.

Żeby dowiedzieć się więcej nt. diety wegetariańskiej przeczytaj:
http://abczdrowie.pl/dieta-wegetarianska
http://abczdrowie.pl/jak-wegetarianizm-wplywa-na-zdrowie

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska