Co powinna zrobić osoba z zespołem Aspergera odczuwająca samotność?

Nie za bardzo wiem co z sobą robić. Na ten moment mam ciężką depresję. W pewien sposób jestem niepełnosprawna (zespół Aspergera) i nie mam szans na normalne życie. Ciężko mi się pogodzić z tym kiedy patrzę na życie ludzi wokół otoczonych przez kochające ich osoby. Ja jestem niemal totalnie sama. Chodzę na terapię i nie jest to pierwsza terapia ale one nie zmieniają mojej sytuacji życiowej. Ludzie mnie akceptują ale nie mam lubią. Osób podobnych do mnie nie znalazłam niestety.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam Panią,
z doswiadczenia wiem, że miłość jest ponad wszystko i osoby z różnymi "zepołami" kochają i są kochane. to jest kwestia ducha...mam nadzieję, ze uczestniczy Pani w terapii poznawczo behawioralnej, dlatego ze wtedy bedzie mogła Pani znalezc przyczyny i czynniki podtrzymujące depresję oraz przyczyn dlaczego ludzie Pani nie lubią..kwestia znalezienia partnera jest niezależna od terapii i bedzie potrzebowała Pani wsparcia ale tez pomysłów jak aktywnei w tej kwestii działać.
Trzymam kciuki i pozdrawiam!

Witam. Myślę, że ma Pani szansę na znalezienie kogoś bliskiego. Osoby z ZA żyją w związkach i radzą sobie w różych sytuacjach społecznych. Oprócz tego, że ma Pani zespół aspergera, to nie żyje Pani w oderwaniu od innych czynników, które mogą mieć wpływ na to,.czy potrafimy wchodzić w dobre, bliskie reacje. Terapia poznawczo-bechawioralna może być skuteczna w kwestii Pani zachowań społecznych, ale najlepiej gdy będzie ją prowadził ktoś, kto pracuje z ZA i oprócz tego jest psychoterapeutą (tzn. będzie brał pod uwagę Pani system rodzinny i będzie widzial schematy jakie wniósł on w Pani życie).
Życzę powodzenia.