Co powinnam zrobić przed kolejną ciążą?

30 lipca br. urodziłam córeczkę w 24 tc, która po 29 dniach zmarła.

Mam do Państwa takie pytania: od 14 tc miałam łożysko przodujące i przez 9 kolejnych tc codziennie krwawiłam. Cały czas leżałam. W 23 tc moje łożysko podniosło się o 5 cm. Będąc w szpitalu musiałam zostać zarażona paciorkowcem bezmleczności (wcześniej miałam bdb wyniki) na wyniku miałam aż 3 plusy. 22 lipca zaczęły mi odchodzić wody. Chciałam się zapytać co mogło to spowodować?

Czy bezustanne krwawienie i to łożysko, czy może paciorkowiec? Czy w drugiej ciąży znów może wystąpić u mnie łożysko przodujące, co robić jeśli paciorkowiec znów powróci? I ile czasu powinnam (najmniej) odczekać po cc?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo mi przykro czytać o Pani stracie. Po cięciu cesarskim najlepiej byłoby odczekać 2 lata przed rozpoczęciem starań o ciążę. Fakt, że już raz miała Pani łożysko przodujące oraz że przeszła Pani cięcie, zwiększają prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia tego problemu w kolejnej ciąży.

Nadal jednak ma Pani większą szansę na prawidłowo usadowione łożysko niż na przodujące, proszę więc nie martwić się na zapas. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych mogło być spowodowane u Pani paciorkowcem w drogach rodnych, ale niekoniecznie (na pewno nie było spowodowane krwawieniem ani samym przodowaniem łożyska).

Kobiety z tą infekcją najczęściej jednak nie przechodzą tego powikłania. Paciorkowiec grupy B (GBS, paciorkowiec bezmleczności, Streptococcus agalactiae) w drogach rodnych stanowi przede wszystkim zagrożenie podczas porodu siłami natury, kiedy to dziecko może ulec zakażeniu. Jeśli w badaniu bakteriologicznym wymazu z pochwy w kolejnej ciąży stwierdzony zostanie paciorkowiec lub jakakolwiek inna patologiczna bakteria, to wskazane będzie leczenie (np. globulki dopochwowe) jeszcze w ciąży lub profilaktyka śródporodowa, czyli podawanie antybiotyku dożylnie podczas porodu, by zapobiec zakażeniu noworodka.

Pozdrawiam serdecznie!