Co powoduje i jak leczyć wzmożone wypadanie włosów?

Witam, piszę w sprawie problemu z jakim borykam się już od jakiegoś czasu. Od około 3 miesięcy wypada mi około 200 włosów dziennie, szczególnie podczas mycia i rozczesywania włosów. Zauważyłam również, że wypadają mi brwi i rzęsy bardziej niż zwykle, oraz skóra na ciele zrobiła się twardsza, włosy zrobiły się bardzo cienkie i suche, mam o wiele więcej włosów siwych. W ostatnim czasie miałam kilka razy infekcje grzybicze pochwy, jednak lek F*** i odpowiednia dieta pomagały. Miałam robione badanie krwi na TSH, estrogen, prolaktyna, ESR i profil. Wyniki są dobre. Mam zatem następujące pytania: 1. Zauważyłam, że wypadają wszystkie włosy (te krótsze i dłuższe), dzieje się to głównie podczas mycia i rozczesywania, kiedy mogę je dosłownie wyciągnąć. Nie wyciągam pojedynczych włosów, ale pliki włosów. Włosy zrobiły się bardzo cienkie. W serwisie abclysienie.pl wyczytałam, że istnieje coś takiego jak łysienie telogenowe, które objawia się tym, że podczas tzw. "pull test" osoba przejeżdżając ręką po głowie może wyciągnąć pliki włosów. Wyczytałam również, że właśnie takie wypadanie włosów jest charakterystyczne dla stresogennego wypadania włosów. Proszę mi powiedzieć, czy idę w dobrym kierunku? 2. Skóra głowy mnie nie swędzi, nie mam łupieżu, jednak czasem zauważam białe kropki na włosach, nie jest to łupież, ale wygląda jak łupież i są mocno osadzone na włosach. Co to może być ? I w jaki sposób powinnam dbać o włosy? Boję się myć je codziennie, dlatego raz na 2 dni myję włosy szamponem N***, a potem nakładam odżywkę. 3. Pół roku temu zaczęłam przyjmować suplement diety przeznaczone do włosów, skóry i paznokci, który zawiera 50% dziennej zalecanej dawki żelaza, witaminy A, E, cynku, jodu i witamin B. Czy możliwe jest, że mogłam przedawkować, któryś ze składników? Tabletki przyjmowałam niecałe 3 miesiące. Jakie są objawy przedawkowania cynku, żelaza, witaminy A, E i z grupy B? 4. W ostatnim czasie żyłam w dużym stresie, również sytuacja, kiedy wypada mi tyle włosów jest dla mnie bardzo stresująca. Czy może być to przyczyną takiego wypadania włosów? 5. Czy powinnam przyjmować jakieś suplementy diety? Jeśli tak, to co powinny one zawierać? Po jakim czasie przyjmowania mogę zauważyć jakieś efekty? Dodam, że odżywiam się całkiem dobrze, jem mięso, warzywa i owoce, mam jednak słabość do kawy i słodyczy. 6. W Internecie znalazłam informacje na temat biotyny. Czy warto brać biotynę i czego po niej oczekiwać? Dziękuję za odpowiedź na wszystkie pytania. Joanna

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Przede wszystkim zalecam wizytę u dermatologa, gdyż nie ma sensu samej borykać się z problemem.

Wypadanie włosów za sprawą stresu jest bardzo częste. Często włosy też stają się osłabione, przybywa włosów siwych.

Opisane zmiany przypominające łupież mogą sugerować łuszczycę skóry głowy, która może dodatkowo osłabiać cebulki włosów co powoduje ich zwiększoną łamliwość.

Jeżeli stosowała Pani suplementy diety zgodnie z zaleceniami to nie powinno dojść do przedawkowania.Zazwyczaj przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe, gdyż produkty przemiany witamin są wydalane w większości z moczem. Gdy dojdzie do zatrucia objawami są bóle głowy, nudności, bóle brzucha, wymioty.

Myślę, że powinna Pani udać się na wizytę do dermatologa, gdyż warto pokazać opisane zmiany na skórze głowy jak i wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów.
Suplementy diety na pewno nie zaszkodzą, ale też jeżeli problem jest efektem sytuacji stresowych nie rozwiążą problemu.
Biotyna jak najbardziej ma dobry wpływ na kondycje skóry i włosów.

Pozdrawiam!