Co powoduje mlekotok i ból piersi?

Witam! Mam problem z piersiami. Jakiś czas temu zaczęły boleć mnie piersi. Zauważyłam mlekotok, na początku z jednej, później również z drugiej. Są to małe kropelki i zazwyczaj po naciśnięciu pod prysznicem. Od tego momentu ciągle sprawdzam, dotykam po kilkanaście razy dziennie - jakiś obłęd! Piersi mnie bolą, ale nie wyczuwam żadnych zmian, czy to może być od częstego samobadania? Dodam, że robiłam badania na prolaktynę w drugim dniu miesiączki i jest ok - 9,52 ng/ml, FSH 5,17 mlU/ml, Estradiol 42,45 pg/ml oraz badania TSH 1,77 mlU/ml. Poza tym wszystkie inne badania mam ok. Czy może to być związane z silnym stresem, bo od jakiegoś czasu żyję w napięciu?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Mlekotok najczęściej jest związany z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny. Jednak w Pani przypadku wyniki są prawidłowe co oznacza, że przyczyna jest gdzie indziej.

Sytuacja taka może występować pod wpływem niektórych leków, stresu czy podczas dużego wysiłku fizycznego. Czasami może się to zdarzyć podczas silnego podniecenia seksualnego lub podczas drażnienia brodawek.

Jeżeli Pani sprawdza czy mlekotok cały czas występuje poprzez dotykanie piersi, samą tą czynnością może Pani powodować jego wystąpienie.Uważam, że powinna Pani przez pewien czas zaniechać samobadania i zobaczyć czy w późniejszym czasie objaw wystąpi ponownie.

Jeżeli sytuacja będzie się utrzymywała przez dłuższy okres warto wybrać się na wizytę do ginekologa.