Co powoduje nawroty złego samopoczucia?

Witam! Mam problemy ze zdrowiem, które objawiają się od małego ciągłą niedowagą (mam 40 kg/167 cm wzrostu), osłabieniem, apatią, chorobami skórnymi, egzemami, ostrymi bólami głowy pomiędzy oczami, bolesnymi miesiączkami. Poprzez badania i testy wykluczone zostały u mnie alergie, cukrzyca, tarczyca. Mam również bardzo wysokie skoki trójglicerydów, których nie jestem w stanie wyjaśnić, bo sposób mojego żywienia raczej nie ulega zmianie - raz dwukrotnie większe niż norma, a raz przy dolnej granicy normy i od zawsze mam, mimo niskiej wagi, zawyżony cholesterol hdl direct. Często mam zawyżoną prolaktynę i niski poziom żelaza. Nie udało mi się do tej pory zdiagnozować powodu tak silnych nawrotów złego samopoczucia, które bardzo utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Proszę o pomoc. Pozdrawiam, Ada

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Podane przez Panią objawy mogą sugerować zaburzenia na poziomie różnych układów.
Nie jestem w stanie zdiagnozować, jaka jest przyczyna tylko i wyłącznie na podstawie opisanych przez Panią symptomów.

Myślę, że powinna Pani poszerzyć diagnostykę. Niski poziom żelaza, osłabienie, apatia mogą wskazywać na niedokrwistość, dlatego warto by było przeprowadzić badania w tym kierunku.

Wahania trójglicerydów mogą być skutkiem wielu różnych przyczyn. Może to być zła dieta, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, dna moczanowa, hiperlipidemie, zespół nerczycowy i inne.

Pani BMI wynosi 14, co oznacza ciężką niedowagę. Stan ten wiąże się również z objawami, które Pani prezentuje. Niedowaga może być spowodowana groźnymi chorobami, takimi jak m.in. choroby pasożytnicze, nowotwory. Jednak jeżeli sytuacja ta ma miejsce od dzieciństwa, prawdopodobnie przyczyna leży gdzie indziej.

Często niedowaga spowodowana jest zaburzeniem odżywiania, złą dietą, zaburzeniami nerwicowymi lub chorobami takimi jak bulimia czy anoreksja.

W Pani przypadku należałoby poszerzyć diagnostykę badań, skompletować wszystkie wyniki i udać się do lekarza rodzinnego bądź internisty, który na ich podstawie i po przebadaniu Pani zaleci dalsze postępowanie.
Ważne jest również, jaką dietę Pani stosuje. Możliwe, że przyczyną niedowagi jest zbyt mała ilość kalorii, jaką dziennie Pani spożywa. Być może zmiana diety na bardziej kaloryczną rozwiąże problem.

Pozdrawiam!