Co powoduje zatkany nos i chrapanie u 3-latki?

Witam. Proszę o pomoc. Moja 3 letnia córka ma zatkany nos, śpi z otwartą buzią, chrapie, osłuchowo czysta. Trwa to już długi czas. Dziś byłam u laryngologa, powiedział że ma wysiękowe zapalenie ucha, że z nosa katar spływa do uszu i tam zalega. Migdały lekko powiększone. Zalecił podawanie syropu Rupafin i kropli do nosa Pronasal. Raz w tyg mam wkrapiać do ucha Vaxol. W ulotce napisano : Produkt leczniczy Pronasal wskazany jest u osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat lub powyżej w leczeniu objawów sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Natomiast syrop Rupafin to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Moje pytanie brzmi: jaki cel ma podawanie tych leków i jakie badania powinnam wykonać żeby zdiagnozować chorobę a co za tym idzie wyleczyć dolegliwości a nie chwilowo zaleczyć. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam gorącą

Witam. Leczenie zaproponowane przez laryngologa, było jak najbardziej słuszne. Objawy jakie Pani opisuje wskazują na powiększenie/przerost migdałków, w tym również migdałka gardłowego. Przyczyna takiego obrazu może być alergia. Oczywiście aby mieć pewność takiego rozpoznania należałoby przeprowadzić diagnostykę alergologiczną, co u dziecka w wieku lat 3 nie jest proste, aczkolwiek możliwe. Jednakże na podstawie wyżej opisanego obrazu można zastosować wymienione przez laryngologa leczenie. Pronasal jest lekiem zarejestrowanym od 3 roku życia ( informacja Chpl) - jest to steryd stosowany miejscowo na śluzówkę nosa mający na celu zmniejszenie stanu zapalnego, a tym samym zmniejszenie obrzęku, który może powodować zatrzymanie zalegającej wydzieliny w nosie, zatokach obocznych nosa oraz wysiękowe zapaleni uszu. Rupafin to lek przeciwhistaminowy ( przeciwalergiczny ) mający podobne działanie, zmniejszający obrzęk i stan zapalny śluzówki nosa. Wyżej wymienione leki działają objawowo zmniejszając objawy alergicznego nieżytu nosa ( min. obrzęku śluzówki nosa czyli tzw. "blokady nosa", wysiękowego zapalenia uszu, czy obrzęku migdałka gardłowego powodującego chrapanie ). Aby przyczynowo leczyć alergię należałoby wskazać konkretny czynnik sprawczy ( alergen) i jeśli istnieje taka możliwość ( w zależności od alergenu) zastosować odczulanie.