Co robić: 4-latek płacze przez sen

Mój synek ma skończone 4 latka, od zawsze miał tendencje do wybudzania się w nocy, jednak wystarczyło pojawienie się któregoś z rodziców w jego pokoju i zasypiał znów bez problemów, nawet gdy nie kładliśmy się obok niego. Od kilku nocy popłakuje i jęczy we śnie, staram się go obudzić sądząc, że coś złego mu się śni, ale nie zawsze mogę się z nim porozumieć, bo jest w takim półśnie nadal popłakując i jęcząc. Po krótkim czasie się uspokaja po to, aby po godzinie wszystko się powtórzyło i tak kilka razy w nocy. Nie wiem co robić. Jako dwulatek miał lamblie i wtedy też z tego co pamiętam gorzej spał, ale to co jest teraz to jakaś masakra. Do tego dużo gorzej je i jest ogólnie markotny również w dzień. Proszę o podpowiedź co robić i w jakim kierunku szukać rozwiązania - psycholog? pasożyty? Czy może jeszcze coś innego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Najlepiej udać się  przede wszystkim do pediatry i poprosić o kontrolne badania morfologii i w kierunku obecności pasożytów. Jeśli maluch chodzi do przedszkola to jest to jak najbardziej wskazane. Poza tym zachęcam do obserwacji dziecka, ponieważ taka nagła zmiana nastroju może mieć podłoże medyczne lub neurologiczne.

Proszę obserwować maluszka, ponieważ być może nocne niepokoje mogą mieć związek z lękami, które dziecko w tym wieku juz przeżywa (lęk przed ciemnością, dźwiękowe, dłuższa nieobecność mamy zwłaszcza w porze usypiania)
Pozdrawiam