Co robić, aby dobrze spać?

Mam depresję i nie mogę spać. Często nie śpię wcale lub tylko kilka godzin, a to jest dla mnie za mało, ponieważ praca moja wymaga ciągłego wysiłku i po południu padam ze zmęczenia. Staram się w miarę czasu uprawiać sport, dwa razy w tygodniu po 2 godziny. Z chęcią bym robił to częściej, ale nie mam na to sił. Czy wysiłek fizyczny może powodować takie objawy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Niestety, depresja sama w sobie powoduje zaburzenia snu, więc można sądzić, że u Pana problemy ze snem są przyczynę wtórną. Dlatego przede wszystkim skupiłabym się na leczeniu depresji, czy kontroli, jeżeli jest leczenie, czy jest skuteczne - ale to oczywiście możłiwe jest tylko u specjalisty.

Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny, to jest on bardzo wskazany w obydwu schorzeniach, tylko trzeba pamiętać, by nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, a najlepiej kilka godzin przed położeniem się spać. Ważne jest, by codziennie udawać się na odpoczynek o tej samej porze i starać się też tak samo wstawać. Dobrze jest, gdy w sypialni temperatura jest troszkę niższa niż w innych pomieszczeniach w domu. Oprócz tego ważna jest prawidłowa higiena snu, tj. unikanie drzemek w dzień, picia kawy i napojów energetyzujących przed snem (w tym ciepłej czekolady, herbaty), picia alkoholu i palenia papierosów przed snem.

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy