Co robić by schudnąć? Jestem chłopakiem

Witam. Jestem Janek. Mam 23 lata, ważę 87 kg przy 177 cm wzrostu. Od 2 tygodni zacząłem zwracać uwagę na to co jem. Jadam 3 -5 posiłków/dzień. Wzbogaciłem dietę w warzywa i owoce, nabiał oraz ryby. Ponadto 4 razy/tydzień biegam po 30 - 40 minut, w dni kiedy nie biegam wykonuję ćwiczenia siłowe. Chcę zrzucić wagę na tyle, aby moje bmi było właściwe. Proszę o fachowe porady ponieważ czuję, że na własną rękę mogę nie osiągnąć celu.

Witaj Janku, przede wszystkim gratulacje, ze podjąłeś taką decyzję i że zabrałeś się do tego rozsądnie.

To co mogę Ci jeszcze podpowiedzieć:
- Twoje aktualne BMI >27 wskazuje na nadwagę
- aby Twoja waga mieściła się w normie powinieneś pozbyć się ok. 10 kg (przy 77 kg Twoje BMI = 24,6, norma do 25)
- pozbycie się tych 10 kg powinno Ci zająć ok. 10-20 tygodni (najlepiej jeżeli na tydzień ubywa 0,5-1 kg). Generalnie im wolniejsze pozbywanie się kg tym trwalsze, nie warto więc przyśpieszać, bo naważniejsze, żeby pozbyć się tłuszczu na stałe
- to na co powinieneś zwrócić uwagę to:
a. kaloryczność Twojej diety - nie powinna być niższa niż 1900 kcal (na poziomie Twojej podstawowej przemiany materii, niższa kaloryczność diety powoduje spowolnienie metabolizmu)
b. regularność posiłków - lepiej będzie jeżeli będzie ich 5 (a nie 3). Koniecznie o zbliżonych porach, optymalne przerwy pomiędzy posiłkami to 3 godziny, minimum 2, maksimum 4-5.
c. wybór produktów zdrowych: podstawowym źródłem energii powinny być produkty zbożowe pełnoziarniste (razowe pieczywo, naturalne płatki zbożowe np. owsiane, grube kasze np. gryczana, pęczak, jęczmienna, brązowe makarony, pełnoziarnisty ryż). Unikamy produktów z białej mąki, ograniczamy ziemniaki
d. absolutnie usunięcie z jadłospisu tzw. puste kalorie:  fast food, słodycze i pieczywo cukiernicze (np. drożdżówki), słodzona napoje gazowane
e. picie dużej ilości wody
f. aktywność fizyczna - tak trzymać!!!

Tyle na dobry początek:)
Jeżeli będziesz ciągle uważał, że potrzebne Ci wsparcie specjalisty to na pewno najlepiej będzie umówić się do dietetyka, który ułoży dla Ciebie indywidualny plan dietetyczny.

Oczywiście te wszystkie nawyki są Twoim nowym style życia, a nie tylko chwilową "dietą", bo powrót do dawnych nawyków zawsze kończy się tym samym - powrotem do poprzedniej wagi.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska

Artykuły, do których warto zajrzeć:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida