Co robić? Czy już i jak zdecydować się na usunięcie jaja płodowego?

Mam 32 lata, urodziłam dwójkę zdrowych dzieci, niestety wygląda na to, że 3 ciąża nie przebiega prawidłowo. Osatnią miesiączkę miałam 4 lipca, tydzień temu miałam usg i badany hormon (14000) - lekarz na usg nie stwierdził zarodka, zlecił usg i badanie za tydzień.

Na dzisiejszym usg też nic nie było widać, tylko jajo płodowe 1 cm, poziom hormonu wzrósł do 24000, dlatego lekarz zlecił badanie hormonu za 40 godz., ale poinformował, że oczekuje, że hormon spadnie. Do tego czasu mam podjąć decyzję jak będzie usunięte jajo - czy będę czekała na samoistne poronienie, tabletki, czy operacja.

Ciałabym jeszcze urodzić zdrowe dziecko i zupełnie nie wie co robić. Niestety angielscy lekarze pozostawiają decyzję pacjentce, a ja zupełnie nie wiem co jest najbepieczniejsze. Proszę o pomoc. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najlepiej posłuchać się lekarza i przeprowadzić ponowne badanie poziomu hormonu bHCG. Jeżeli rzeczywiście spadnie, to nie ma co się czarować, że ciąża się rozwija. Jeżeli będzie rósł, to też nie musi oznaczać, że wszystko jest w porządku. Najlepiej powtórzyć też badanie USG za tydzień, jeśli nie będzie widać zarodka to decyzja będzie prostsza.

Z drugiej strony przy wielkości pęcherzyka ciążowego 10 mm zarodek może nie być jeszcze widoczny. Wielkość pęcherzyka wskazuje na piąty tydzień ciąży, a nie siódmy, jak wynika z daty ostatniej miesiączki. Mogło się tak zdarzyć, że do owulacji, w wyniku zaburzeń hormonlanych, doszło w dwa tygodnie później niż jest zakładane i ciąża jest o te dwa tygodnie młodsza i zarodka ma prawo nie być jeszcze widać. Dlatego przed badaniem kontrolnym lepiej nie podejmować pochopnych decyzji.

Pozdrawiam serdecznie!